Středověká tvrz Svojšice
V překrásné krajině mezi šumavskými kopci leží malebná vesnička Svojšice pyšnící se nejen bohatou historií sahající až do období středověku, ale i tvrzí, která se stává cílem nejrůznějších kulturních aktivit.

Svojšice bývaly významnou obcí, kterou od 15. do 17. století vlastnil rod Cílů, mající ve znaku modrý klobouk na žlutém podkladu. Po třicetileté válce, při níž byla tvrz vypálena, se majitelé střídali. Nechyběli mezi nimi například Petr Eusebius Radecký z Radče či Mikuláš Taaffe.

Podle Milana Pokorného, který k historii tvrze shromažďoval údaje, zde žilo v polovině 19. století, kdy Svojšice získala rodina Appeltauerových, celkem 293 obyvatel, chovalo se zde 7 koní, 79 krav, 25 volů a 15 jalovic, 51 ovcí, 9 koz a 19 vepřů.

Staronoví majitelé
Posledními majiteli Svojšic se stala rodina Valentových, která byla příbuzensky spjatá s rodinou Appeltauerových.

„Manžel se v zámečku narodil a žil zde do šesti let. Pak byli vyhnáni a museli po několik let žít ve sklepních prostorech v nedaleké obci Žikov. To bylo v padesátých letech“, uvedla Alena Valentová, manželka současného majitele.

Tvrz a přilehlé objekty získal Jan Valenta v rámci restituce v 90. letech. Stav nemovitostí byl ale velice špatný. „Tvrz sloužila místnímu JZD jako sklad pneumatik, pohonných látek a v horních patrech bylo obilí. Pravděpodobně také na této středověké památce provedli i stavební úpravy“, dodala Alena Valentová.

Tvrz, kterou se podařilo již z větší části zrekonstruovat, je využívána k pořádání výstav. V přízemí se nachází stálá expozice. Mezi exponáty asi nejvíce zaujmou nejrůznějších dřevěné postavičky od Jana Brodila, který je mnohdy vytvářel k pověstem a pohádkám spisovatele Milana Pokorného.

Tento článek autora vyšel také na serveru novinky.cz : http://www.novinky.cz/vase-zpravy/plzensky-kraj/klatovy/124-6227-svojsicka-tvrz-ze-14-stoleti-zve-k-navsteve-.html